تاکید قادرآشنا بر برخورد قانونی با هرگونه تخلف در جشنواره‌های تئاتر استانی

مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد تأکید کرد: با هرگونه تخلفی که در جشنواره‌های تئاتر استانی صورت گرفته باشد برخورد قانونی می‌کنیم.

 قادر آشنا در گفت‌و‌گویی با خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره حاشیه‌های برگزاری جشنواره‌های تئاتراستانی در چند استان توضیح داد: امسال براساس آیین‌نامه جشنواره‌های استانی، تمام مسائل را به مدیران کل ارشاد استان‌ها ابلاغ کردیم و حتی پس از این ابلاغ نامه پیرو هم زدیم و خیلی محکم ایستادیم تا آیین‌نامه حتما اجرایی شود.

 او با اشاره به شیوه برگزاری جشنواره‌های تئاتر در استان‌ها تصریح کرد: مدیر کل ارشاد هر استان مسئول برگزاری جشنواره استانی است و ما از تهران فقط داور و منتقد به جشنواره‌های استانی می‌فرستیم اما اگر در هر مرحله از برگزاری جشنواره‌ی تئاتر فجر متوجه شویم کاری بدون رعایت ضوابط قانونی به جشنواره فجر معرفی شده، حتما برخورد قانونی می‌کنیم.

 آشنا ادامه داد: به هر حال در هر جشنواره‌ای همیشه گروه‌هایی که جایزه نمی‌گیرند، اعتراض دارند، ضمن اینکه انتخاب داوری هم امری نسبی است اما هر گونه بی‌حرمتی به داوران و هنرمندان را نمی‌پسندیم. چرا که فضای فرهنگی وهنری باید متناسب با شأن این حیطه باشد.

 این مسوول ادامه داد: دوباره تأکید می‌کنم، هر کاری که با تخلف به مرحله بعدی جشنواره راه پیدا کرده باشد، کنار گذاشته خواهد شد.

 او درباره حاشیه‌های برگزاری جشنواره تئاتر در کرمان جنوب توضیح داد: به سرعت مسئله را پیگیری می‌کنم. البته برگزارکننده جشنواره مدیرکل ارشاد استان است اما براساس پیگیری که بنده انجام داده‌ام در این جشنواره اثری برنده شده و به جشنواره تئاتر فجر راه یافته که متن آن به رئیس انجمن نمایش استان متعلق است که از نظر ما ایرادی ندارد.

 مدیر اداره کل هنرهای نمایشی افزود: یک متن می‌تواند توسط کارگردان‌های مختلف اجرا شود اما اگر این متن قبلا در جشنواره دیگری اجرا شده باشد، حتما با آن کار برخورد می‌کنیم، در غیر این صورت اجرای این متن توسط کارگردانی دیگر از نظر ضوابط جشنواره تخلف نیست.

 آشنا درباره ابطال رأی داوران در این جشنواره گفت: اصلا چنین چیزی نیست. داوران حرمت دارند و باید به نظرشان احترام بگذاریم. اگر قرار باشد بعد از هر اعتراض، رأی داوران باطل شود که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد، البته موضوع را حتما پیگیری می‌کنیم.

 او در ادامه صحبتش یادآور شد: حرمت امام زاده را متولی آن نگه می‌دارد. اولین کسی که باید حرمت تئاتر و جشنواره آن را نگه دارد هنرمندان هستند و بعد مدیران. چون مدیران جابه‌جا می‌شوند اما هنرمندان هستند که می‌مانند و کار می‌کنند، به هر حال وظیفه همه ماست که به ارزش‌های انسانی و اخلاقی پایبند باشیم. رقابت امری نسبی است و طبیعی است که در بوته رقابت عده‌ای کنار می‌روند اما باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند.

 مدیر اداره کل هنرهای نمایشی درباره تأمین اعتبار برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: تعهداتمان را قطعا انجام خواهیم داد. جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مشکلی برای تأمین اعتبار ندارند، چرا که دستور تأمین بودجه را معاون امور هنری صادر کرده و در حال انجام است.

 قادرآشنا در پایان تأکید کرد: تعهداتی را که به استان همدان داده‌ایم، قطعا انجام می‌دهیم و خوشبختانه شنیده‌ام در استان هم جلسات خوبی برگزار شده که ما را امیدوار می‌کند، منتظر برگزاری جشنواره خوبی باشیم.

/ 0 نظر / 46 بازدید