جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری

جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری از 7 الی 10 مهر در آمفی تئاتر امیر کبیر برگزار شد .

گزارشی از روز دوم

در دومین روز از بیست و پنجمین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری،نسل دوم هنر نمایش در کنار نسل سوم و نسل چهارم پا به روی صحنه گذاشتند.
در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر این استان ،بهروز زمانی از نسل دومی های تئاتر چهارمحال و بختیاری با نمایش نشت گاز به صحنه آمد.
اثر بهروز زمانی اگر چه با مولفه های دهه ۹۰ هنر نمایش کمی فاصله داشت اما نفس همین حضور نشان داد که هستن به از بودن است.
در نمایش نشت گاز بهروز زمانی،بهزاد ترابیان یکی از بازیگران نسل سوم تئاتر در کنار اصغر اشراقی دهکردی که از دانش آموختگان این رشته است ،نقش آفرینی کرد.
در نمایش نشست گاز بهروز زمانی ،نسل جدیدی از هنرمندان تئاتر نیز حضور داشتند که این پیوند بینا نسلی حرکتی مطلوب برای آینده تئاتر چهارمحال و بختیاری خواهد بود.
در شب دوم این جشنواره ،قاسم اسماعیلی دهکردی نیز از همان نسل دومی ها تئاتر چهارمحال و بختیاری چراغی در دست به روشنای صحنه آمد.
قاسم اسماعیلی که در آثار چند سال اخیر خود، زیرکانه و هنرمندانه به روانکاوی و جامعه شناسی آسیب های اجتماعی جامعه می پردازد، در این اثر از زهرا اسماعیلی بازیگر نسل دوم تئاتر استان بهره گرفت و در کنار این بازیگر نیز سعید جوانبخت و بهاره غریبی با توانایی ذاتی خود حضور موفق داشتند.

قاسم اسماعیلی نمایش نگاه کن شیشه ترک برداشته، با شگردی استادانه قلم خود را به سمت یک معضل زیر پوستی چرخانده است و به خوبی مساله طلاق عاطفی را در منظر مخاطب به نقد و چالش می کشد.
اتفاق خوش دیگر شب دوم تئاتر چهارمحال و بختیاری حضور فرزاد صفدری با اثری بوم نگارانه و قوم شناسانه بود که روایتی از سختی های قوم بختیاری را در قالب کوچ به تصویر می کشد.
فرزاد صفدری از نسل دومی های تئائر چهارمحال و بختیاری است که همیشه دغدغه بوم شناسی در اثار او وجود داشته است و به واسطه همین نگاه جامعه محوری ایل، در اثر برف و پونه با بهره گیری از نسل جدیدی از بازیگران فارسانی،به ایثار یک قوم ادای احترام کرده است.


در شب نخست این جشنواره نیز حسین اصغریان از نسل دومی های تئاتر چهارمحال و بختیاری در کنار مسلم سلیمانیان چالشتری که از نسل سومی های تئاتر استان محسوب می شود یک اثر بومی ولی توانمند را به صحنه آورد.
در این شب کاظم حیدری که از او می توان به عنوان یکی از
پر رنگ ترین نسل سومی های تئاتر استان نام برد،نمایش خانه را اجرا کرد.
کاظم حیدری در این نمایش با بیانی دورن گرا، به معضل فروپاشی خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی می پردازد و این پردازش دراماتیک کاظم حیدری، اثر او یک دست و لطیف و دوست داشتنی می کند.
در انتخاب بازیگران این اثر، کاظم حیدری وسواس قابل قبولی داشته است و با بازی گرفتن مطلوب از فاطمه برزکار ،بهزاد ترابیان ، محمد حیدری و امیر بهادر اکبرپور ،درام خود را با نگاهی رئالیستی بسته است.
بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری هم اکنون در مجتمع فرهنگی هنری امیر کبیر شهرکرد در حال برگزاری است.
مسوول اجرایی جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری گفت:در این جشنواره هشت نمایش از شهرستانهای استان با هم رقابت می کنند.
امید بسیم در گفت وگو با ایرنا افزود:این آثار شامل نمایش و صدایی همیشه ترسان نوشته مسلم سلیمانیان چالشتری و کارگردانی حسین اصغریان و خانه به کارگردانی کاظم حیدری چالشتری می باشد.
وی افزود:نمایش نشست گاز به کارگردانی بهروز زمانی دهکردی ، برف و پونه به کارگردانی فرزاد صفدری،نگاه کن شیشه ترک برداشته به کارگردانی قاسم اسماعیلی دهکردی در این جشنواره حضور دارند.
به گفته وی،نمایش ناشنوایی نوشته سروش قاسمی و کارگردانی سعید جوانبخت قهفرخی ،تمام من همه عدو به کارگردانی سید اکبر دانیالی و خواب هایی که برای ماهی ها
می بینم نوشته سارا اسماعیلی دهکردی و کارگردانی مهدی عسگری چالشتری از دیگر آثار بخش رقابتی این جشنواره
می باشند.
بسیم افزود:آثار این جشنواره را جلیل فرجاد ،حمید پور آذر و حسن دونده داوری می کند و نشست های نقد و بررسی آثار نیز هر شب پس از اجرای نمایش ها با حضور بهرام تشکر برگزار
می شود.
مسوول مرکز هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری گفت:این جشنواره تا دهم مهرماه برگزار می شود و همه علاقه مندان به هنر نمایش و تئاتر ایرانی می توانند برای دیدن رایگان آثار به مجتمع امیر کبیر شهرکرد مراجعه کنند.

/ 0 نظر / 50 بازدید