اجرای نمایشنامه خوانی سه روایت از زندگی یاسمینا رضا

یاسمینا رضا در سال ۱۹۵۹ در شهر پاریس از پدری نیمه ایرانی- نیمه روس (نوازنده ویولن و مهندس) و مادری مجارستانی (نوازنده حرفه‌ای ویولن) -که از دیکتاتوری مجارستان به فرانسه پناه جسته بودند- به دنیا می‌آید. او کودکی خود را در محیط هنری پاریس و با آثار نویسندگانی چون ناتالی ساروت سپری می‌کند و پس از گذراندن دوره دبیرستان، به تحصیل در رشته روان‌شناسی و تئا‌تر در دانشگاه نانترپاریس می‌پردازد.

وی کار تئا‌تر را با بازیگری آغاز می‌کند، ولی چندی نمی‌گذرد که دست به نوشتن می‌برد و اولین نمایشنامه‌ی خود را به نام «گفتگوهای پس از خاکسپاری» در سال ۱۹۸۳-۱۹۸۴ می‌نویسد که جایزه‌یمولیر را از آنِ نویسنده خود می‌کند. جایزه‌ای که یک بار دیگر در سال ۱۹۹۵ به نمایشنامه‌ی دیگرش به نام «هنر» اعطا می‌شود.
 نمایشنامه‌ی «گفتگوهای پس از خاکسپاری» آغاز همکاری‌ بین او و پاتریس کربرات است، کارگردانی که نمایشنامه‌های بعدی او مانند «گذر زمستان» (۱۹۸۹)، «هنر» (۱۹۹۴) و «سه روایت از زندگی 2001را به روی صحنه برده است.

یاسمینا رضا در زمینه‌هایی مختلفی چون تئا‌تر، رمان و فیلمنامه دست به قلم برده و آثاری چون «سه روایت از زندگی» (نمایشنامه)، «مرد اتفاقی» (نمایشنامه)، «گذر زمستان» (نمایشنامه)، «خدای کشتار» (نمایشنامه)، «سپیده دم، عصر یا شب» (رمان ـ خاطرات سیاسی درباره نیکلاس سارکوزی)، «حرمان» (رمان)، «ادام ابربرگ» (رمان) و «پیک نیک لی-لی کروتز» (فیلم‌نامه) را در کارنامه خود دارد.

او با نمایشنامه «هنر» به شهرتی قابل توجه رسید و پس از آن آثار او به بیش از سی و پنج زبان ترجمه شدند و در کشورهای مختلفی به روی صحنه رفتند. همچنین باید اشاره کرد که رومن پولانسکی-کارگردان فرانسوی- درآخرین فیلم خود نمایشنامه «خدای کشتار» یاسمینا رضا را به روی پرده برده است.
آثار رضا تصویر کاملی از ترکیب وهمجواری چندین فرهنگ است، او در نمایشنامه‌هایش سعی می‌کند روابط معنوی انسان‌ها را که در یک جامعه خوشگذران کمرنگ شده است، به چالش کشد و به شیوه‌ای خلاقانه نقد کند. زبان در آثار او غیر مستقیم، موجز و همراه با نوعی شوخ طبعی است که ریتمی همراه با سکوتی بین کلمات، سکوتی موسیقایی که پراز ناگفته‌ها و سوء‌تفاهم‌هاست را به وجود می‌آورد.

آثار:

نمایشنامه ها :

-    خدای کشتار ۲۰۰۷
-    یک نمایشنامه اسپانیای۲۰۰۴
-    سه روایت از زندگی ۲۰۰۱
-    مرد اتفاقی ۱۹۹۵
-    هنر۱۹۹۴
-    گذر زمستان ۱۹۸۹
-    گفتگوهای پس از خاکسپاری۱۹۸۳-۱۹۸۴

•    ادبیات
-    سپیده دم، عصر یا شب ۲۰۰۷
-    سورتمه آرتور شوپنهاور۲۰۰۵
-    هیچ‌ کجا ۲۰۰۵
-    ادام اِبر بِرگ ۲۰۰۳
-    حرمان ۱۹۹۹
-    هامرکلاوویر ۱۹۹۷

•    فیلمنامه
-    تا شب 1993
-    پیک نیک لی‌لی کروتز2000

 

/ 0 نظر / 44 بازدید